nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Spotkanie z twórcami i bohaterami filmu "Dzieci kwatery Ł"

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, producent oraz scenarzysta filmowy. Studiował na PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, twórca filmów dokumentalnych dotyczących powojennej historii Polski.
Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW. Autor projektu edukacyjnego „Nakręć dziadka komórką”, realizowanego w Polsce oraz za granicą.

Krzysztof Szwagrzyk – pełnomocnik prezesa IPN do spraw poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, kierownik interdyscyplinarnego zespołu naukowego, tworzonego przez antropologów, archeologów, genetyków, historyków i medyków sądowych, prowadzącego prace ekshumacyjne i identyfikacyjne żołnierzy zamordowanych przez służby UB w więzieniu mokotowskim w latach 40. i 50. XX wieku , pochowanych bezimiennie na „Łączce”.

Maria Leśnikowska – córka Tadeusza Leśnikowskiego, por. AK, w czasie wojny szefa łączności Rejonu III „Dęby" VII Obwodu Warszawa „Obroża", aresztowanego w 1945 r. przez Rosjan, więźnia Zamku Lubelskiego, zamordowanego w więzieniu mokotowskim 5 maja 1950 r.

Krystyna Franszczak – siostrzenica mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficera AK, członka Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, cichociemnego, kawalera Orderu „Virtuti Militari”, aresztowanego 16 września 1947 r., skazanego na siedmiokrotną karę śmierci, katowanego w więzieniu mokotowskim, zamordowanego 7 marca 1949 r.

Witold Mieszkowski – syn komandora Stanisława Mieszkowskiego, oficera marynarki wojennej, w kampanii wrześniowej dowódcy baterii dział na Półwyspie Helskim, po wojnie kapitana portu w Kołobrzegu, który 20 października 1950 r. „wyszedł z psem na spacer i już nie wrócił”, zamordowanego strzałem w tył głowy 16 grudnia 1952 r. „Ojca zapamiętałem jako jedynego sprawiedliwego w Kołobrzegu