nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Retrospektywa NNW 2015 - dzień drugi

Drugi dzień Retrospektywy NNW rozpoczął się od projekcji dwóch filmów: Najpierw widzowie obejrzeli film zatytułowany "Legenda 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty" Marii Wiśnickiej i Andrzeja Wyrozębskiego. Film ten został wyróżniony na gdyńskim Festiwalu. Kolejnym filmem zaprezentowanym lubelskiej publiczności był zdobywca złotego opornika "Na skrzydłach nadziei". Po projekcji była chwila aby porozmawiać z twórcą filmu Jarosławem Krychowiakiem.

Profesor Piotr Niwiński poprowadził panel "Biliśmy się na śmierć a nie na życie". Paneliści, Żołnierze Wyklęci: Józef Bandzo, Maksymilian Jarosz, Eugenia Kotlińska, Henryk Atemborski, Marianna Krasnodębska starali się odpowiedzieć na pytanie co spowodowało, że stanęli do walki o Polskę z takimi potęgami jak III Rzesza a potem Związek Sowiecki. Podsumowując długie i ciekawe wypowiedzi panelistów Piotr Niwiński wybrał takie elementy formujące postawy jak rodzina, szkoła i organizacje społeczne i paramilitarne (ciekawe, że nikt z panelistów nie wymienił harcerstwa) oraz Kościół.

Po panelu klika ballad wykonał Lech Makowiecki.

Następny z prezentowanych filmów "Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć" zdobył nagrodę specjalną na Festiwalu NNW.

Dzień zakończył kolejny panel "Nowe formy opowiadania historii". Panel prowadził prof. Tomasz Panfil a panelistami byli: Hubert Kuberski, Dariusz Walusiak, Kajetan Rajski, Krzysztof Styczyński i Lech Makowiecki. Dyskusja była bardzo ożywiona a największe kontrowersje wzbudził temat ciągle zresztą nieukończonego filmu o "Roju". Lech Makowiecki w dyskusji posługiwał się swoją, zresztą bardzo ciekawą, poezją. Tomasz Panfil dla zilustrowania pewnej tezy wykonał nawet mały "performance".

Warto też wspomnieć, że dzisiaj od rana trwały warsztaty filmowe w dwóch grupach dla w sumie 25 osób.