nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Laureaci VII Festiwalu NNW

Na  Gali Finałowej festiwalu, prowadzonej przez Maję Barełkowską i Jana Pospieszalskiego wręczone zostały nagrody: Źródło, Nagroda za Dokument Radiowy, Nagroda filmowa im. Janusza Krupskiego, Złoty Opornik, Sygnet Niepodległości, Drzwi do wolności i Nagroda specjalna przyznawana przez dyrektora festiwalu.

„Złoty Opornik” dla filmu o oficerach WiN

- Jak się zgłasza film na festiwal, to jest teoretyczna szansa na to, że może on wygrać. Ale ja naprawdę się tego nie spodziewałem – powiedział Sławomir Górski, laureat nagrody głównej, „Złotego Opornika”. Reżyser został uhonorowany za film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”. To dokument pokazujący losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. Geneza legendarnej organizacji WiN-u. W filmie zobaczyć można poruszające relacje świadków. Autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN. Grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego.

- Jury jednogłośnie przyznało „Złoty Opornik”. Za umiejętność syntezy skomplikowanych zdarzeń historycznych i niezwykłe walory edukacyjne – powiedział Jan Ruman, członek jury przyznającego „Złoty Opornik”.

Wyróżnienia w tym Konkursie Głównym otrzymali: twórcy filmu „Jaster. Tajemnica Hela” – Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski, twórcy filmu „Rączy” – Dariusz Walusiak i twórcy filmu „Solidarność według kobiet” – Marta Dzido i Piotr Śliwowski.

Cześć i chwała bohaterom! – Sygnety niepodległości

- To nie dla mnie nagroda, tylko dal Narodowych Sił Zbrojnych. Bóg wam zapłać – powiedział Henryk Atemborski, laureat nagrody „Sygnet niepodległości”. Nagrodzony związał się z partyzantką ziemi kieleckiej. Wszedł w szeregi Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych pod pseudonimem „Pancerny”. Po wojnie był aresztowany i prześladowany. Jest animatorem ruchu kombatanckiego. Stara się zachować pamięć o tym, co miało być zapomniane. Ciekawostka! Na Festiwal NNW z Rzeszowa przyjechał… motorem.

- Walka była zupełnie naturalna. Ona wychodziła prosto z serca – powiedziała sanitariuszka Lilia Lwow-Eberle, odbierając pośmiertną nagrodę „Sygnet niepodległości” dla Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Publiczność w odpowiedzi na te słowa wstała i zaczęła podniośle powtarzać: „cześć i chwała bohaterom!

W imieniu Ewy Jeglińskiej nagrodę odebrał jej syn, Piotr Jegliński. Ewa Jeglińska w czasie Powstania Warszawskiego nosiła najważniejszą korespondencję między dowódcami. – Mama, prosiła bym przekazał od niej to przesłanie – jestem szóstym pokoleniem od Powstania Kościuszkowskiego, które walczyło o niepodległość. Pamiętajcie, że ona nie jest dana na zawsze. Trzeba o nią walczyć – powiedział syn Ewy Jeglińskiej.

Sygnety Niepodległości otrzymali również: łącznicza Eugenia Bartnicka-Kotlińska ps. „Pietrzak”, żołnierz Maksymilian Jarosz ps. „Mirski”, lotnik Dywizjonu 303 – Tadeusz Terlikowski, żołnierz AK Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama”, Zbigniew Paliwoda ps. „Jur”, Józef Kuraś „Ogień”, Władysław Łukasiuk „Młot” i Ewa Walentynowicz, która po blisko 50-ciu latach odnalazła grób swojego brata żołnierza AK i WiN.

Nagrody za dokumenty radiowe

W tej nowej kategorii tegorocznego festiwalu uhonorowano autorów poruszających dokumentów radiowych. Nagrodę główną otrzymał Mariusz Kamiński, który nagrał dokument „Reportaż o zabijaniu” opowiadający o zbrodniach dokonywanych na polskich bohaterach na Zamku w Lublinie. Wyróżnienia otrzymali Jolanta Rudnik, autorka dokumentu „Czarty temat Regina” i Anna Bohdanowić, autorka dokumnetu „Pamięć w kamieniu wykuta”.

Nagrody im. Janusza Krupskiego

Nagrodę główną otrzymał reżyser filmu „Stella” Maciej Pawlicki. Film opowiada o Stelli Zylbersztajn-Tzur, Żydówce, której udało się uciec w dniu likwidacji getta. Przeżyła dzięki temu, że pomogło jej aż 25 polskich rodzin. Wyróżniono również filmy „Brygada” Rafała Mierzejewskiego, „Jaster – tajemnica Hela” Małgorzaty Walczak i Marka Tomasza Pawłowskiego” i „Rączy” w reżyserii Dariusza Walczaka.

„Drzwi do wolności”

Nagrody dla bohaterów drugiego planu za odwagę i pomoc działaczom podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego otrzymali: prof. Jadwiga Puzyna, Stella Zylbersztajn-Tzur, Anna Danuta Sławińska i Piotr Pietkiewicz.

Nagroda dyrektora festiwalu

Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci wręczył nagrodę twórcom filmu „Jaster – tajemnica Hela”. Małgorzata Walczak i Marek Tomasz Pawłowski pojawili się więc tego wieczoru na scenie po raz trzeci.

Nagroda „Źródło” – dla inspiratorów

Nagrodę dla pasjonatów historii, którzy inspirują twórców filmowych aby zajęli się historią w swoich dziełach odebrali: Kazimierz Krajewski z IPN oraz Grzegorz Wąsowski, prezes fundacji „Pamiętamy”.

źródło http://festiwalnnw.pl/czesc-i-chwala-bohaterom-na-festiwalu-nnw/