nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Retrospektywa 2016 - goście honorowi

1.Por. Józef Bandzo ps. „Jastrząb” – żołnierz 3 Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez por. Gracjana Fróga „Szczerbca”, dowódca w kompanii por. Romualda Rajsa „Burego”. Uczestnik operacji „Ostra Brama”. Dowódca patrolu dywersyjnego w oddziale majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
2.Henryk Atemborski ps. „Pancerny” – małoletni obrońca Warszawy w 1939 r., żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, w latach 80. działacz Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, pasjonat sportu i turystyki – pieszej, górskiej i rowerowej. Objechał rowerem Europę, a w 2012 r. Wyspy Brytyjskie.
3.Krystyna Mateuszuk – członek lubelskiego oddziału Związku Sybiraków, rzecznik prasowy Klubu Pawłodarczyka; w 1939 roku jako dziecko wywieziona z rodziną przez sowietów na Syberię, skazana na lata przymusowej zsyłki w miasteczku Pawłodarsk w północnym Kazachstanie.
4.Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj” – od 1943 roku członek lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej, od marca 1944 roku w Armii Krajowej. W 1945 roku trafił do oddziału „Romana”, zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Aresztowany w 1946 roku i skazany przez sąd wojskowy. Osadzony najpierw w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, następnie w więzieniu na Zamku Lubelskim, w Sieradzu i na warszawskim Mokotowie, skąd po amnestii, w maju 1947 roku, wrócił do Lublina. Należał do Lubelskiego Towarzystwa Kolarskiego.
5.Leszek Guz ps. „Rymwid”– od listopada 1943 roku harcerz Szarych Szeregów Chorągwi Lubelskiej, jako 14-latek brał udział w szkoleniu wojskowym i pracach pomocniczych w szeregach 27 Wołyńskiej Dywizji AK; autor wielu publikacji nt. działalność konspiracyjnej na Lubelszczyźnie, w tym książki „Harcerskie ślady na ziemi janowskiej i kraśnickiej 1939–1950".
6.Zofia Leszczyńska – żołnierz Armii Krajowej Obwodu Puławskiego, podporucznik, a obecnie kapitan AK; przez cały okres pracy zawodowej związana z Państwowym Muzeum na Majdanku; autorka wielu publikacji, w tym: „Straceni na Zamku Lubelskim. Dokumenty procesu 11 żołnierzy AK (kwiecień 1945)”, „Ginę za to, co człowiek najgłębiej ukochać może. Skazani na karę śmierci przez sądy wojskowe na Zamku Lubelskim (1944–1945)”, „Kobiety Lubelszczyzny represjonowane w latach 1944–1956”, t. I (współautorka), „Prokuratorzy i sędziowie lubelskich sądów wojskowych 1944–1955”.