nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Retrospektywa NNW 2016 - relacja z pierwszego dnia

Czwartą lubelską Retrospektywę Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” rozpoczęła uroczysta Gala Otwarcia. Licznie przybyłych gości powitał Prezes Fundacji” Niepodległości Przemysław Omieczyński. Podkreślając fakt, że ciężka praca wielu środowisk mających na celu przywrócenie należnego miejsca w historii „Żołnierzom, kiedyś Wyklętym a teraz Niezłomnym, Wyklętym” nie poszła na marne. I „to jest fundament, na którym (…) możemy budować suwerenne i niezłomne Państwo”. Prezes Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński odczytał list od ministra Wojciecha Kolarskiego z Kancelarii Prezydenta RP.

Następnie p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale „Pro Patria”. Wśród 17 wyróżnionych w ten sposób osób byli przedstawiciele Fundacji Niepodległości: Przemysław Omieczyński, Piotr Gawryszczak, Jacek Bury, Anna Tchórzewska i Przemysław Jaśkiewicz.

W swoim krótkim przemówieniu minister Kasprzyk podkreślił, nawiązując do rocznicy śmierci Juliusza Słowackiego, którego słowa z poematu „Wacław” były mottem życia Józefa Piłsudskiego, że takie przedsięwzięcia jak Retrospektywa mają budzić dumę, bo „tylko naród dumny jest zdolny do rzeczy wielkich”

Dyrektor Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Arkadiusz Gołębiewski wręczył „Sygnety Niepodległości”. Jest to wyróżnienie przyznawane przez Twórców Festiwalu świadkom historii bohatersko  walczącym o wolność oraz niepodległość kraju. W Lublinie takie wyróżnienie otrzymali: Krystyna Mateuszuk, Leszek Guz i kpt. Zbigniew Matysiak.

Po części oficjalnej uczestnicy Gali obejrzeli film Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z lasu”.

Po filmie odbył się pierwszy z paneli zatytułowany "Kogo obchodzi historia - o potrzebie polityki historycznej dzisiaj" prowadzony przez prof. Tomasza Panfila. W panelu wzięli udział: Arkadiusz Gołębiewski, Jan Józef Kasprzyk, Tadeusz Płużański, Maciej Korkuć, Sebastian Reńca. W ponad godzinnej, ciekawej i wielowątkowej dyskusji uczestnicy panelu starali się odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Pełny zapis wideo panelu będzie wkrótce dostępny na stronach Fundacji Niepodległości.

Galę zakończył koncert brytyjskiej wokalistki o polskich korzeniach Katy Carr. Wspaniały głos, chwytające za serce (i wpadające w ucho) piosenki i bezpośredniość Katy wciągnęły we wspaniałą zabawę całą publiczność, która, mimo późnej pory, bawiła się znakomicie.

(pj)