Retrospektywa 2016 - relacja z drugiego dnia
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 05, kwiecień 2016 04:59
Drugi dzień Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW rozpoczął się od pokazu filmu nagrodzonego w Gdyni „WiN ostatnia nadzieja”. Po projekcji reżyser filmu Sławomir Górski w krótkim wystąpieniu przedstawił argumenty za tym aby historia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i postawa jego żołnierzy była jednym z fundamentów polityki historycznej Państwa. Zapis wideo zawierający obszerne fragmenty wystąpienia Sławomira Górskiego będzie niebawem dostępny na stronach Fundacji.
Kolejny zaprezentowany film, „Urodzona na Zamku” opowiada dramatyczne losy Magdaleny Zarzyckiej – Redwan, urodzonej w więzieniu na Zamku w Lublinie córki Żołnierzy Wyklętych. O swoich przeżyciach opowiedzieli uczestnicy kolejnego panelu „Dzieci Żołnierzy Wyklętych o swoich losach”. W panelu prowadzonym przez Tadeusza Płużańskiego wzięli udział: Magdalena Zarzycka– Redwan, Antoni Paszkowski, Janusz Niemiec –Żubryd, Krzysztof Bukowski. Na początku panelu o filmie i pracy nad nim opowiedział Bogumił Rawicz, reżyser filmu.
Film „Jaster, tajemnica Hela” pokazany po panelu ukazywał dramatyczne konsekwencje zbyt pochopnie ferowanego wyroku o zdradę. Film otrzymał wyróżnienie na gdyńskim Festiwalu.
Pan Jacek Karczewski przedstawił główne założenia powstającego w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Część poranną drugiego dnia Retrospektywy zakończył pokaz filmu „Brygada” pokazującego mało znany epizod z dziejów Brygady Świętokrzyskiej jakim było wyzwolenie obozu w Holiszowie w Czechach.
Część popołudniową rozpoczęła prezentacja wstrząsającego, fabularyzowanego dokumentu Arkadiusza Gołębiowskiego „Historia Kowalskich”. Film wprowadzał już w atmosferę planowanego na trzeci dzień Retrospektywy panelu „Polaków i Żydów problemy z historią”
Na zakończenie odbył się wernisaż wystawy obrazów Marcina Telegi „Taki pejzaż” Cykl obrazów, pochodzących z kolekcji Przemysława Omieczyńskiego został zainspirowany piosenkami Ewy Demarczyk. Ogólną ideę przedstawił na wernisażu Prezes Fundacji Przemysław Omieczyński a o pracy nad obrazami opowiedział Marcin Telega. Wystawę można oglądać do wtorku – 5 kwietnia.