nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Drugi dzień Retrospektywy

 Drugi dzień Retrospektywy upłynął pod znakiem Żołnierzy Wyklętych. Na początek obejrzeliśmy film "Pamięć. Narodowe Siły Zbrojne". Niestety rezyserka filmu p. Iwona Bartólewska nie mogła przyjechać więc o kulisach powstawania filmu opowiedział Arkadiusz Gołębiewski, który był autorem dużej części zdjęć. Dyskusja jaka wywiązała się po projekcji pokazała, że temat Narodowych Sił Zbrojnych w dalszym ciągu wywołuje duże kontrowersje i emocje.
Kolejnym filmem była "Kwatera Ł" Arkadiusza Gołębiewskiego. Film podejmował tematykę ekshumacji prowadzonych na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, gdzie w latach 50-tych UB "grzebało" zwłoki zamordowanych polskich patriotów. Chyba nie było na sali osoby, której by ten film nie poruszył. Szczególne wrażenie robiły zarejestrowane przez Arkadiusza Gołębiewskiego wypowiedzi młodych archeologów i antropologów opowiadających o swoich odczuciach. Wzruszająca była również dyskusja po filmie, w której wzięły udział rodziny osób już zidentyfikowanych.
Panel dyskusyjny "Jak prawdę historyczną pokazywać na ekranie" poprowadził Paweł Nowacki a wzięli w nim udział reżyserzy Grzegorz Królikiewicz i Arkadiusz Gołębiewski oraz dr Sławomir Poleszak z lubelskiego IPN. Szczególnie ciekawe były rozważania Grzegorza Królikiewicza na temat roli mitu w życiu społeczeństwa.

Po dyskusji odbył się pokaz filmu Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym". Po nim publiczność miała możliwość porozmawiania z autorem o filmie, o jego twórczosci ale także na temat polskiej historii.

W hallu można było zobaczyć gry historyczne Fabryki Gier Historycznych oraz porozmawiać z autorem gier Adamem Kwapińskim. Wśród prezentowanych gier była również wyprodukowana wspólnie gra "Sigismundus Augustus".  
Ostatnim punktem dnia był monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem", dający możliwość zadumy i refleksji nad tym wszystkim czego doświadczyliśmy w ciągu tych dwóch festiwalowych dni przy znakomitych wierszach Zbigniewa Herberta.