nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Retrospektywa 2016 - goście honorowi

1.Por. Józef Bandzo ps. „Jastrząb” – żołnierz 3 Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez por. Gracjana Fróga „Szczerbca”, dowódca w kompanii por. Romualda Rajsa „Burego”. Uczestnik operacji „Ostra Brama”. Dowódca patrolu dywersyjnego w oddziale majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
2.Henryk Atemborski ps. „Pancerny” – małoletni obrońca Warszawy w 1939 r., żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, w latach 80. działacz Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, pasjonat sportu i turystyki – pieszej, górskiej i rowerowej. Objechał rowerem Europę, a w 2012 r. Wyspy Brytyjskie.
3.Krystyna Mateuszuk – członek lubelskiego oddziału Związku Sybiraków, rzecznik prasowy Klubu Pawłodarczyka; w 1939 roku jako dziecko wywieziona z rodziną przez sowietów na Syberię, skazana na lata przymusowej zsyłki w miasteczku Pawłodarsk w północnym Kazachstanie.
4.Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj” – od 1943 roku członek lubelskiej młodzieżowej grupy konspiracyjnej, od marca 1944 roku w Armii Krajowej. W 1945 roku trafił do oddziału „Romana”, zgrupowania samoobrony AK cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Aresztowany w 1946 roku i skazany przez sąd wojskowy. Osadzony najpierw w areszcie przy ul. Krótkiej w Lublinie, następnie w więzieniu na Zamku Lubelskim, w Sieradzu i na warszawskim Mokotowie, skąd po amnestii, w maju 1947 roku, wrócił do Lublina. Należał do Lubelskiego Towarzystwa Kolarskiego.
5.Leszek Guz ps. „Rymwid”– od listopada 1943 roku harcerz Szarych Szeregów Chorągwi Lubelskiej, jako 14-latek brał udział w szkoleniu wojskowym i pracach pomocniczych w szeregach 27 Wołyńskiej Dywizji AK; autor wielu publikacji nt. działalność konspiracyjnej na Lubelszczyźnie, w tym książki „Harcerskie ślady na ziemi janowskiej i kraśnickiej 1939–1950".
6.Zofia Leszczyńska – żołnierz Armii Krajowej Obwodu Puławskiego, podporucznik, a obecnie kapitan AK; przez cały okres pracy zawodowej związana z Państwowym Muzeum na Majdanku; autorka wielu publikacji, w tym: „Straceni na Zamku Lubelskim. Dokumenty procesu 11 żołnierzy AK (kwiecień 1945)”, „Ginę za to, co człowiek najgłębiej ukochać może. Skazani na karę śmierci przez sądy wojskowe na Zamku Lubelskim (1944–1945)”, „Kobiety Lubelszczyzny represjonowane w latach 1944–1956”, t. I (współautorka), „Prokuratorzy i sędziowie lubelskich sądów wojskowych 1944–1955”.

Koncert "Potęga dźwięku" - Gabriela Pięta

Gabriela Pięta – absolwentka Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle.  Obecnie studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku wokalistyka jazzowa.

Panel "Dzieci Żołnierzy Wyklętych o swoich rodzicach"

Magdalena Zarzycka– Redwan - córka Władysława Zarzyckiego urodzonego w 1907 r. w Kochowie, rolnik, stolarz, od 1943 mieszkał w Łuszczowie. Członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowany 3 kwietnia 1949 , skazany na 15 lat więzienia i konfiskatę mienia. Wyszedł na wolność w 1954 r. Zmarł w 1962 r.

Antoni Paszkowski - syn Tadeusza Paszkowskiego ps. „Żbik”, żołnierza ZWZ-AK-ROAK-WiN; początkowo w grupach sabotażowo-dywersyjnych, następnie w Obwodzie Biała Podlaska OP 34 pp AK mjr Stefana Wyrzykowskiego „Zenona” , w drużynie minerskiej dowodzonej przez Roberta Domańskiego ps. „Jarach”, skazanego na 10 lat więzienia w Siedlcach.

Janusz Niemiec –Żubryd - jego ojciec mjr Antoni Żubryd ps. „Zuch" ur. 4 września 1918 r. w Sanoku. Uczestnik wojny obronnej 1939 r. W 1940 r. współpracował sowieckim wywiadem. W listopadzie 1941 r. aresztowany przez gestapo, skazany na karę śmierci, uciekł w drodze na egzekucję. Oficer śledczy PUBP Sanoku, współpracujący w tym czasie z antykomunistycznym podziemiem. W czerwcu 1945 r. zagrożony aresztowaniem uciekł i utworzył oddział partyzancki. Zamordowany 24 października 1946 r. wraz ze swą ciężarną żoną Janiną Żubrydm

Krzysztof Bukowski - jego ojciec Por. Edmund Bukowski ps. „Edmund"Ur. 11 kwietnia 1918 r. w majątku Pustoszka w powiecie Nowa Wilejka. Jesienią 1939 r. zaangażował się w konspirację, początkowo w SZP, później w ramach ZWZ-AK w Oddziale V Łączności Wileńskiego Okręgu AK. Po zajęciu Wilna 17 lipca 1944 r. aresztowany przez sowietów, udało mu się zbiec. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wkroczeniu sowietów pozostał w konspiracji. Działał w ramach Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK, kilkakrotnie kursował na Zachód. Aresztowany przez UB 28 czerwca 1948 r. Zamordowany 13 kwietnia 1950 r.

Koncert "Polonia" - sylwetka Katy Carr

Katy Carr to brytyjska wciąż nagrywająca artystka, piosenkarka, wykonawczyni, kompozytorka i lotnik obecnie mieszkająca w Londynie, w Anglii. Jako niezależny muzyk wydała następujące płyty ze znaczkiem Deluce Recordings: „Screwing Lies” (2001), „Passion Play” (2003),”Coquette” (2009) i „Paszport” (2012), „Polonia” (2015).
 Katy urodziła się w Nottingham ze związku Brytyjczyka i Polki, jako dziecko mieszkała w Polsce (kraju matki), gdzie nauczyła się języka polskiego na poziomie podstawowym, a także przyswoiła aspekty polskiej kultury, tradycji i muzyki. W wieku pięciu lat zaczęła naukę w szkole podstawowej w Wielkiej Brytanii i już od najmłodszych lat ujawniła talent muzyczny, zdobywając nagrody w konkursach piosenki na całym East Midlands.
Gdy Katy była nastolatką, zafascynowało ją lotnictwo i postanowiła zostać pilotem myśliwca. Wstąpiła do Air Training Corps i zdobyła brązową, srebrną i złotą nagrodę Duke of Edinburgh (Księcia Edynburga) oraz stypendium dla lotników Royal Air Force, co ostatecznie doprowadziło ją do szkoły muzycznej i otworzyło drzwi kariery.
Katy Carr, wyposażona w kombinację wojskowej dyscypliny i kreatywności muzycznej, była dobrze przygotowana do kariery, jej cechą charakterystyczną jako muzyka jest to, że z całą parą prze naprzód. Jej melodyjność i zapadający w pamięć wokal można usłyszeć wszędzie od Royal Opera House, do Glastonbury, a ostatnio w całej Polsce i skupiskach Polonii na całym świecie.
Niezmienna miłość Katy Carr do lat 30. i 40. XX wieku oraz oddanie się sztuce i duchowości tej epoki są tym bardziej cenne, gdyż poświęca ona tyle samo uwagi kaprysom ludzkiego serca, jak i kwestiom ukazującym, jak nisko może upaść ludzkość. Katy jest oryginalna, odróżnia się od tła, jak iskra wyskakująca z zapałek Swan Vesta, zapalająca papieros podczas zaciemnienia. (katycarr.com)

Wystawa "Taki pejzaż" - o twórcy

Marcin Andrzej Telega urodzony w 1976 roku w Przeworsku. Profesjonalną edukację artystyczną rozpoczyna w roku 1991 w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (profil meblarstwo artystyczne). Od zakończenia szkoły średniej tj. 1996 pracuje jako renowator mebli antycznych. W roku 2001 rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa. Studia i praca dyplomowa (w roku 2007) pod kierunkiem prof. Stanisława Rodzińskiego.Jest członkiem Związku Polskich Arystów Plastyków.
Ważniejsze wydarzenia w życiu artystycznym:
Indywidualna wystawa w ramach roku polskiego w Niemczech Geilenkirchen Deutschland, 2005
Indywidualna wystawa w galerii„Gołogórski", Kraków, 2011
Indywidualna wystawa pt. „W starym domu", Muzeum w Przeworsku, 2012.
Udział w zbiorowej wystawie, Nordart 2012 w Niemczech
Indywidualna wystawa pt.„Wieczna tęsknota"galeria „Onamato" Kraków, 2013
Strona internetowa: www.marcin-telega.com