nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

V Edycja Festiwalu

V edycja Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbędzie się w dniach 19 - 21 września 2013 w Teatrze Miejskim w Gdyni

Drugi dzień Retrospektywy

 Drugi dzień Retrospektywy upłynął pod znakiem Żołnierzy Wyklętych. Na początek obejrzeliśmy film "Pamięć. Narodowe Siły Zbrojne". Niestety rezyserka filmu p. Iwona Bartólewska nie mogła przyjechać więc o kulisach powstawania filmu opowiedział Arkadiusz Gołębiewski, który był autorem dużej części zdjęć. Dyskusja jaka wywiązała się po projekcji pokazała, że temat Narodowych Sił Zbrojnych w dalszym ciągu wywołuje duże kontrowersje i emocje.
Kolejnym filmem była "Kwatera Ł" Arkadiusza Gołębiewskiego. Film podejmował tematykę ekshumacji prowadzonych na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, gdzie w latach 50-tych UB "grzebało" zwłoki zamordowanych polskich patriotów. Chyba nie było na sali osoby, której by ten film nie poruszył. Szczególne wrażenie robiły zarejestrowane przez Arkadiusza Gołębiewskiego wypowiedzi młodych archeologów i antropologów opowiadających o swoich odczuciach. Wzruszająca była również dyskusja po filmie, w której wzięły udział rodziny osób już zidentyfikowanych.
Panel dyskusyjny "Jak prawdę historyczną pokazywać na ekranie" poprowadził Paweł Nowacki a wzięli w nim udział reżyserzy Grzegorz Królikiewicz i Arkadiusz Gołębiewski oraz dr Sławomir Poleszak z lubelskiego IPN. Szczególnie ciekawe były rozważania Grzegorza Królikiewicza na temat roli mitu w życiu społeczeństwa.

Po dyskusji odbył się pokaz filmu Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym". Po nim publiczność miała możliwość porozmawiania z autorem o filmie, o jego twórczosci ale także na temat polskiej historii.

W hallu można było zobaczyć gry historyczne Fabryki Gier Historycznych oraz porozmawiać z autorem gier Adamem Kwapińskim. Wśród prezentowanych gier była również wyprodukowana wspólnie gra "Sigismundus Augustus".  
Ostatnim punktem dnia był monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem", dający możliwość zadumy i refleksji nad tym wszystkim czego doświadczyliśmy w ciągu tych dwóch festiwalowych dni przy znakomitych wierszach Zbigniewa Herberta.

Retrospektywa - dzień drugi

W sobotę czekają nas kolejne ciekawe wydarzenia. Około 12:30 przewidziana jest projekcja filmu "Kwatera Ł". Poruszający film o pracach ekshumacyjnych na powązkowskiej Łączce. Po filmie odbedzie się spotkanie z reżyserem filmu Arkadiuszem Gołębiewskim.  Po południu o godzinie 15:30 zapraszamy na panel "Jak prawdę historyczną przedstawiać na ekranie". Wezmą w niej udział: Grzegorz Królikiewicz, Arkadiusz Gołębiewski i Sławomir Poleszak. Dyskusję moderować będzie Paweł Nowacki.

Po panelu odbędzie się pokaz filmu Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym". Po filmie będzie możliwość spotkania z reżyserem filmu. Na stoisku w hallu Domu Kultury LSM będzie też możliwość nabycia płyty dvd z filmem "Mit o Szarym".

Wieczorem zapraszamy na monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem". Będzie to możliwość do refleksji, po wrażeniach filmowych,  przy poezji Zbigniewa Herberta. Zapraszamy.

Stoisko z wydawnictwami

Film "Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim" bedzie do nabycia na stoisku w hallu Domu Kultury LSM. Stanowi on dodatek do "Kwarty" nr 1(6)/2013.
Na stoisku dostepne jest również dvd z filmem Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym". Liczba egzemplarzy jest niewielka.

Na stoisku dostępne są również inne wydawnictwa. Szczególnie polecamy książkę "Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944 - 1963" wydaną wspólnie przez Fundację Niepodległości i Ośrodek Karta. Książka ta już jest hitem rynkowym a jej nakład jest na wyczerpaniu.

Na stoisku dostępne są również książki o "Zaporczykach" autorstwa Ewy Kurek.

Pierwszy dzień za nami

Za nami pierwszy dzień Retrospektywy. Kto nie był niech żałuje. Po każdym filmie była możliwość spotkania i porozmawiania z twórcą filmu. Specjalnie dla widzów Retrospektywy przyjechała Maria Dłużewska, która opowiedziała nie tylko o powstawaniu, bardzo zresztą osobistego,  filmu "Degrengolada w Teatrze Domowym", ale również o swoich  filmach związanych z katastrofą smoleńską, w tym o najnowszym (ciągle dostępnym z tygodnikiem "[---] Sieci") pod tytułem "Testament".
Bardzo ciekawa dyskusja wywiązała się po projekcji filmu "Okruchy rozbitego dzbana". Dotyczyła ona zarówno samego bohatera filmu, Kszysztofa Gulbinowicza, jego twórczości, jak i losów szeregowych działaczy podziemia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1989.
Film "Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim" wywołał bardzo żywą dyskusję. Paweł Nowacki w swoim wystąpieniu uzupełnił kilka wątków, które w filmie zostały tylko zasygnalizowane.
Pierwszy dzień Retrospektywy zakończył koncert Pawła Ruszkowskiego.