nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Z niepamięci

Z niepamięci

W 2013 roku mijała 50 rocznica śmierci ostatniego "Żołnierza Wyklętego" Józefa Franczaka ps. "Laluś", "Lalek". Z tego powodu Fundacja Niepodległości wraz z IPN i Ośrodkiem "Karta" ogłosiły zeszły rok "Rokiem Żołnierzy Wyklętych". Film pokazuje działania podjete w jego ramach.

Wygrane życie łączniczki

Wygrane życie łączniczki

Bojarskiej, ps. „Dzidzia", „Klamerka", łączniczki Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Uczestniczki walki o niepodległość Polski w latach 1939-1989.

Wyrok śmierci

Wyrok śmierci


Film przedstawia losy Zenona Jachymka ps "Wiktor",żołnierza AK walczącego na tzw. odcinku ukraińskim. Po wojnie nie złożył broni. Był w ROAK. Aresztowany w 1946 został skazany, po ciężkim śledztwie, na karę śmierci zamienioną następnie na 15 lat więzienia. Wyszedł z więzienia w 1956.

Było sobie miasteczko

Było sobie miasteczko

Historia Kisielina, miasteczka na Wołyniu, w którym do czasów II wojny światowej żyło w zgodzie kilka narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, Czesi. Miasteczko było zamożne, dobrze prosperowało, stanowiło też silny ośrodek ariański na tych ziemiach. Znajdowała się tam drukarnia i biblioteka, działała tłocznia oleju, gorzelnia, cegielnia, mleczarnia. Dziś po dawnej świetności zostało niewiele, choć ziemie tam urodzajne. Przedwojennej mieszanki narodów też już nie ma mieszkają tam sami Ukraińcy. Za to pośród zieleni wciąż stoją ruiny kościoła, który był miejscem i niemym świadkiem tragedii, jaka rozegrała się w Kisielinie 11 lipca 1943 r. Tego dnia nacjonaliści ukraińscy właśnie w murach świątyni brutalnie wymordowali część polskich mieszkańców Kisielina. Reszta ratowała się, uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi. Narratorami filmu jest rodzina Dębskich: Krzesimir Dębski, jego matka Aniela, brat Wisław, syn Radzimir, bratanica Ulesława Lubek. Występują także Ukraińcy - obecni mieszkańcy Kisielina, z których większość pamięta tamte dramatyczne wydarzenia. Tytuł filmu to również tytuł monografii o Kisielinie i jego mieszkańcach napisanej przez nieżyjącego już ojca Krzesimira, Włodzimierza Sławosza Dębskiego. Oprawę muzyczną filmu stanowi muzyka Krzesimira Dębskiego zainspirowana wspomnieniami kresowymi, a zwłaszcza fragmenty Oratorium Kres Kresów, skomponowanego dla uczczenia pamięci ofiar mordów na Wołyniu. Prawykonanie utworu odbyło się 17 września 2008 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Film jest nie tylko opowieścią o Polakach z Kisielina. To także refleksja nad zagładą polskich Kresów, ich bogatej kultury i tradycji, nad trudnym dziedzictwem tej zagłady. [TVP]

źródło www.filmpolski.pl

Program Retrospektywy 2014

Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych „NNW 2013”

 

10. 04. 2014 – czwartek

10:00 Rozpoczęcie – wiceprezes Fundacji Niepodległości Przemysław Jaśkiewicz

10:15 Projekcja filmu „Było sobie miasteczko

11:00 Spotkanie z twórcami Maciejem Wojciechowskim i Tadeuszem Arciuchem

11:30 Film „Wyrok śmierci

12:10 Spotkanie z reż. Ewą Szakalicką

12:40 Panel „Jak prezentować historię?” – moderator Sergiusz Kieruzel,

uczestnicy: Jacek Bury, Piotr Godzina, Adam Kwapiński/Michał Sieńko, Tadeusz Polkowski („Tadek Firma”)

 

17:00 Film „Wygrane życie łączniczki”

17:30 spotkanie z reż. Markiem Widarskim

18:00 Prezentacja filmu wyprodukowanego przez FN „Z niepamięci”

19:00 spotkanie z scenarzystką Grażyną Czermińską

20:00 koncert Weroniki Szymańskiej

 

11. 04. 2014 – piątek

10:00 Projekcja filmu „Wyrok”

10:30 Spotkanie z twórcami filmu

11:00 „Bagaż strachu”

12:10 spotkanie z twórcami: Jerzym Bojanowskim oraz bohaterami filmu Piotrem Jeglińskim i Wojciechem Butkiewiczem 

12:45 projekcja filmu „Bronx w podboju Wołynia

13:05 spotkanie z Jackiem Burym, twórcami i uczestnikami

 

17:00 Projekcja filmu „Pani Weronika i jej chłopcy

17:45 Spotkanie z Arturem Pilarczykiem

18:30 panel „Film historyczny – trudna produkcja?”- moderator Paweł Nowacki, uczestnicy: Arek Gołębiewski, Adam Sikorski, Bogdan Czermiński, Stanisław Kuźnik, Piotr Miłkowski,

20:00 koncert Anny Przybysz (piosenki Hanki Ordonówny)