nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Lubelska retrospektywa w mediach

Informacja anonsująca lubelską retrospektywę ukazała się w czwartek 11.04 w portalu wPolityce.pl:

http://wpolityce.pl/depesze/51182-niepokorni-niezlomni-wykleci-retrospektywa-festiwalu-filmow-dokumentalnych-w-lublinie

Informacje medialne z 12.04

* "Radio Lublin" publikuje na swojej stronie wypowiedzi Arkadiusza Gołębiewskiego i Przemysława Jaśkiewicza:

http://moje.radio.lublin.pl/niepokorni-niezlomni-wykleci-w-lublinie-trwa-retrospektywa-festiwalu.html


* "Dziennik Wschodni" na swoim portalu zaprasza mieszkańców Lublina na imprezę:

http://www.strefaimprez.pl/lublin/niepokorni-niezlomni-wykleci-retrospektywa-festiwalu-153203


Początek

Zapraszamy już w najbliższy piątek 12 kwietnia 2013 do Domu Kultury LSM. O godzinie 12:00 uroczyste otwarcie retrospektywy. Po pokazach filmów - spotkania z ich twórcami.

WOŁYŃ

W piątek około godziny 19:00 (przed występem Pawła Ruszkowskiego) Jacek Bury, członek Zarządu Fundacji Niepodległości, opowie o corocznych wyjazdach na Wołyń z młodzieżą z lubelskiej dzielnicy Bronowice - organizowanych w celu sprzątania i renowacji cmentarzy polskich. Więcej o tej akcji można przeczytać na stronie Fundacji Niepodległości

 

W trakcie Retrospektywy będzie stoisko z wydawnictwami. A na nim będzie można kupić płytę z filmem Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym"

Bronx w podboju Wołynia

Bronx w podboju Wołynia


Film zdobył II nagrodę w konkursie "Młodzi dla historii" na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Jest to osobista opowieść młodych ludzi o ich poznawaniu trudnej historii Wołynia i Polaków tam mieszkających. O poznawaniu tej historii poprzez wakacyjne wyjazdy współorganizowane przez Fundację Niepodległości w celu porzadkowania polskich cmentarzy. W czasie takich wyjazdów jest miejsce na ciężką fizyczną pracę, na zadumę ale i na bezstroską zabawę.

Pani Weronika i jej chłopcy

Pani Weronika i jej chłopcy

Film to bardzo wzruszająca ballada dokumentalna o dziejach mieszkanki dzisiejszej Białorusi, która nie zdołała się repatriować i zamknęły się za nią wszystkie bramy komunizmu. Walczyła o Białoruś, która kiedyś była polską. Walczyła w AK. Jest animatorką ruchu  patriotycznego. Film oparty jest na nieprawdopodobnych, wyrazistych oczach tej kobietach, w których maluje się wszystko. Tak, jak w oczach typowych kresowian.

źródło www.radiomaryja.pl

Bagaż strachu

Bagaż strachu

Film to niemal przygodowo-sensacyjna opowieść, rozgrywająca się w latach 70-tych XX wieku. Grupa studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Piotr Jegliński, Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Wit Wojtowicz, rzucają wyzwanie komunistycznej władzy - chcą drukować zakazane książki. Zdobywają pieniądze, w Paryżu kupują powielacz i przez Londyn przemycają go do kraju – do Lublina. W ten sposób dają początek niezależnemu ruchowi wydawniczemu w Polsce i Europie Wschodniej.

Film powstał między innymi dzięki dofinansowaniu Lubelskiego Funduszu Filmowego.

źródło www.lublin.eu