nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Bronx w podboju Wołynia

Bronx w podboju Wołynia


Film zdobył II nagrodę w konkursie "Młodzi dla historii" na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Jest to osobista opowieść młodych ludzi o ich poznawaniu trudnej historii Wołynia i Polaków tam mieszkających. O poznawaniu tej historii poprzez wakacyjne wyjazdy współorganizowane przez Fundację Niepodległości w celu porzadkowania polskich cmentarzy. W czasie takich wyjazdów jest miejsce na ciężką fizyczną pracę, na zadumę ale i na bezstroską zabawę.

Pani Weronika i jej chłopcy

Pani Weronika i jej chłopcy

Film to bardzo wzruszająca ballada dokumentalna o dziejach mieszkanki dzisiejszej Białorusi, która nie zdołała się repatriować i zamknęły się za nią wszystkie bramy komunizmu. Walczyła o Białoruś, która kiedyś była polską. Walczyła w AK. Jest animatorką ruchu  patriotycznego. Film oparty jest na nieprawdopodobnych, wyrazistych oczach tej kobietach, w których maluje się wszystko. Tak, jak w oczach typowych kresowian.

źródło www.radiomaryja.pl

Z niepamięci

Z niepamięci

W 2013 roku mijała 50 rocznica śmierci ostatniego "Żołnierza Wyklętego" Józefa Franczaka ps. "Laluś", "Lalek". Z tego powodu Fundacja Niepodległości wraz z IPN i Ośrodkiem "Karta" ogłosiły zeszły rok "Rokiem Żołnierzy Wyklętych". Film pokazuje działania podjete w jego ramach.

Bagaż strachu

Bagaż strachu

Film to niemal przygodowo-sensacyjna opowieść, rozgrywająca się w latach 70-tych XX wieku. Grupa studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Piotr Jegliński, Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Wit Wojtowicz, rzucają wyzwanie komunistycznej władzy - chcą drukować zakazane książki. Zdobywają pieniądze, w Paryżu kupują powielacz i przez Londyn przemycają go do kraju – do Lublina. W ten sposób dają początek niezależnemu ruchowi wydawniczemu w Polsce i Europie Wschodniej.

Film powstał między innymi dzięki dofinansowaniu Lubelskiego Funduszu Filmowego.

źródło www.lublin.eu

Wygrane życie łączniczki

Wygrane życie łączniczki

Bojarskiej, ps. „Dzidzia", „Klamerka", łączniczki Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Uczestniczki walki o niepodległość Polski w latach 1939-1989.