nnwlublin

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image

 

rzt
rok zolnierzy wykletych

Festiwal NNW

Wojewoda-Lubelski


Prezydent-Miasta-Lublina

 kuratorium oświaty

 

Zrealizowane-przy-pomocy-finansowej-Miasta-Lublin

klodka

Retrospektywa 2015 - filmy

 

„Dzieci kwatery Ł” – reż. Arkadiusz Gołębiewski

Film opowiada o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948–56.

(…) „ten film jest dla mnie tak ważny, bo mogłem być bardzo blisko rodzin, które przez kilkadziesiąt lat nie wiedziały, gdzie są pochowani ich bliscy pomordowani przez reżim stalinowski – mówi reżyser Arkadiusz Gołębiewski. (…) Wielu, właściwie większość, nadal tego nie wie, ale od dwóch lat, dzięki pracom prowadzonym przez ekipę prof. Szwagrzyka z IPN, mają zapalone światełko nadziei, że w końcu i ich bliscy zostaną odnalezieni”.

„Legenda 27. Wołyńskiej DP AK” – reż. Maria Wiśnicka, Andrzej Wyrozębski

 

Wyróżnienie „za zebranie i ocalenie świadectw i relacji ostatnich żyjących żołnierzy 27. WDP AK”.

Filmowy zapis niezwykłych wspomnień żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, w którym wielkie militarne i historyczne wydarzenia nabierają ludzkiego wymiaru, jednostkowych wspomnień, strachu, radości, cierpienia, zwycięstwa i klęski.

To niepowtarzalne świadectwo historii Polski, walki z okupantami, zbrojnej konspiracji, lecz także Polski XX-lecia międzywojennego oraz powojennych losów Polaków. Powstał przy współudziale między innymi chełmskiego Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość oraz młodzieży chełmskich szkół.

„Na skrzydłach nadziei” – reż. Jarosław Krychowiak

 

Nagroda główna „Złoty Opornik” „za najlepszy film festiwalu, za przejmujące ukazanie heroicznej pomocy lotników dla walczącej Warszawy”.

Film przedstawia historię lotników, którzy w trakcie Powstania Warszawskiego, w sierpniu i wrześniu 1944 r. nieśli powietrzną pomoc do walczącej Warszawy. Kilka tysięcy pilotów, pochodzących z Polski, Anglii, Kanady, Nowej Zelandii, Ameryki, a nawet Południowej Afryki, organizowało zrzuty z zaopatrzeniem dla polskiej armii podziemnej. Hołd złożony ich bohaterskim czynom jest jednocześnie historią o upadającym mieście.

„Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” – reż. Marek Widarski

 

Nagroda specjalna „za konsekwencję w ukazywaniu różnych aspektów działalności i walki Armii Krajowej”.Wstrząsająca relacja lekarzy, sanitariuszek i rannych biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Koncentruje się na pracy służb medycznych Armii Krajowej, a także ich pacjentach. W filmie wypowiadają się ostatni żyjący uczestnicy powstania – lekarze, sanitariuszki i ranni. Całość tworzy przejmujące świadectwo walki o wolność.

 

„Węgierski łącznik” – reż. Krzysztof Kownas

Film o prof. Wacławie Felczaku, który w kwietniu 1940 r. podjął służbę kurierską jako łącznik kraju z Rządem RP na uchodźstwie. Stworzył regularną siatkę kurierską między Warszawą i Budapesztem. Był szefem kurierów tatrzańskich w czasie okupacji oraz po wojnie. Skazany na dożywocie, na wolność wyszedł w październiku 1956 r. W wieku 40 lat zaczynał swoje życie od nowa. Powrócił na uniwersytet jako asystent. Profesurę otrzymał w 1993 r., na kilka miesięcy przed śmiercią.

„Umrzeć za Warszawę” – reż. Krzysztof Talczewski

 

Film w koprodukcji polsko-francuskiej, przedstawia przyczyny i przebieg Powstania Warszawskiego. Pokazuje sytuację polityczną Polski w latach 1939–44, która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. W dokumencie wykorzystano zdjęcia filmowe i fotografie zrobione przez żołnierzy-operatorów Armii Krajowej oraz w mniejszym stopniu niemieckie materiały propagandowe. Narracja filmu opiera się często na świadectwach uczestników powstania.

„Nie da się zabić tego miasta” – reż. Marcin Wikło, Paweł WudarczykWstrząsające relacje kilku kobiet, które zeznawały przed Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Film przywołuje tragiczne wydarzenia masowych egzekucji i mordów w dniach 5–7 sierpnia 1944 r. na warszawskiej Woli, gdzie zginęło od 40 do 60 tys. mieszkańców.

 

„Zbyszek Godlewski padł” – reż. Rafał Mierzejewski

 

Wyróżnienie „za filmowe przywrócenie imienia Jankowi Wiśniewskiemu – Zbyszka Godlewskiego i ukazanie dramatu jego rodziców”.

Film upamiętnia wydarzenia grudnia 1970 r., podczas których zastrzelony został przez żołnierzy LWP 18-letni pracownik stoczni. Przemarsz protestujących z jego ciałem niesionym na drzwiach ulicami Gdyni stał się symbolem ofiar tych dramatycznych wydarzeń.

„Pod opieką operacyjną”  – reż. Anna Piasek-Bosacka

 

Wyróżnienie „za trud w poszukiwaniu prawdy i stawianiu pytań o okoliczności tragicznej śmierci 18-letniego Piotra Majchrzaka w czasie stanu wojennego”.

Od 30 lat rodzina próbuje wyjaśnić okoliczności śmierci pobitego przez ZOMO 11 maja 1982 r. Piotra, który zmarł 18 maja w szpitalu, nie odzyskując przytomności. Rodzice przed wymiarem sprawiedliwości domagali się zadośćuczynienia, ale ich wniosek został oddalony przez kolejne instancje sądowe, a następnie odrzucony przez Sąd Najwyższy. Na początku grudnia 2013 roku złożyli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Jastrząb – żołnierz Łupaszki” – reż. Dariusz Walusiak

Premiera filmu zrealizowanego w cyklu Wyklęci Niezłomni. Film powstał podczas II Tygodnia Niepokornych w Lublinie i jest zapisem wędrówki Józefa Bandzo „Jastrzębia” śladami jego lubelskich doświadczeń. Opowieść o walce, ludziach, dowódcach żołnierza AK, partyzanta 3. Brygady AK na Wileńszczyźnie, 5. Brygady AK na Podlasiu, Białostocczyźnie i Pomorzu, 3. Brygady NZW na Białostocczyźnie.